PORZĄDEK I PRZEBIEG TRIDUUM PASCHALNEGO

Święte Triduum Paschalne

  1. W Wielki Czwartek przed rozpoczęciem Wieczerzy Pańskiej kończy się Okres Wielkiego Postu i rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne, czyli czas Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego. W te najważniejsze dni zachęcamy do licznego udziału w liturgii.

2. W Wielki Czwartek – Msza św. Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00, następnie przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy przechowania, czyli Ciemnicy i adoracja. Jest to dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Dlatego przychodzimy wyrazić wdzięczność Chrystusowi za te wspaniałe dary, które nam zostawił. Podczas tej Mszy św. będzie miał miejsce obrzęd umywania nóg 12 mężczyznom.

3. W Wielki Piątek – 7.30 JUTRZNIA. Liturgia Męki Pańskiej i adoracja Krzyża rozpocznie się o godz. 17.00. Tego dnia nie ma Mszy św. Obowiązuje natomiast post ścisły, tzn. zarówno jakościowy – zakaz spożywania pokarmów mięsnych, jak i ilościowy – jeden posiłek do syta.

4. W Wielką Sobotę – 7.30 JUTRZNIA. Liturgia Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego rozpocznie się o godz. 19.00 przed kościołem od poświęcenia ognia. W tym dniu odnawiamy nasze przyrzeczenia chrzcielne, dlatego też przynosimy ze sobą świece wraz z okapnikami. Msza św. będzie odprawiona w intencji tych wszystkich, którzy z racji poświecenia pokarmów składają przy tej okazji ofiary.

5. Święcenie pokarmów będzie miało miejsce w kościele parafialnym w Babicach w Wielką Sobotę od godz. 8.00 do 16.00, a także dla mieszkańców Chrzanowa, Macierzysza i Szelig w godz. 10.00-12.00 w Domu Weselnym AVILLA w Szeligach.

6. Przypominamy też, że w pierwszy i drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego nie będziemy spowiadać, dlatego prosimy skorzystać ze spowiedzi do środy włącznie. Spowiedź na Mszy św. o godz. 8.00 i 18.00. W Wielki Piątek od godz. 8.00 do 13.00 kapłan będzie pełnił dyżur w konfesjonale.

7. Msza św. Rezurekcyjna zostanie odprawiona w niedzielę o godz. 6.00 rano i będzie darem wdzięczności dla naszych parafian , dobrodziejów i sympatyków naszej Wspólnoty za dobroć Ich serca, za troskę o parafię tak w wymiarze duchowym jak i materialnym. Trasa procesji będzie przebiegała ulicami: Rynek, Pocztowa, Kresowa, Piłsudskiego do kościoła. Prosimy także o nie blokowanie trasy procesji samochodami. Serdecznie zapraszamy do udziału w tej szczególnej uroczystości.