OGŁOSZENIA PARAFIALNE – 19.02.2023.

VII NIEDZIELA ZWYKŁA

19.02.2023.

  1. W tym tygodniu rozpoczyna się okres Wielkiego Postu, przygotowujący nas do obchodu Paschy. W najbliższą środę, zwaną Popielcową przyjmiemy na siebie znak popiołu, przypominający o kruchości życia i będący wezwaniem do nawrócenia. Msze św. z pobłogosławieniem i posypaniem głów popiołem odprawione zostaną o godz. 8.00; 18.00 i 19.30. W tym dniu obowiązuje post ścisły i wstrzymanie się od pokarmów mięsnych.

2. Przypominamy jednocześnie obowiązujące wiernych przepisy postne:

  • wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia we wszystkie piątki i Środę Popielcową oraz zaleca się ją w Wigilię Narodzenia Pańskiego,
  • post ścisły, czyli ilościowy, obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia. Uzasadniona niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości w piątek domaga się od chrześcijanina podjęcia innych form pokuty.

3. W okresie Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa ku czci Męki Pańskiej:

  • Droga Krzyżowa odprawiana będzie we wszystkie piątki tego okresu – o godz. 17.00 i 19.30
  • Gorzkie Żale z kazaniami pasyjnymi  celebrować będziemy w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 17.15.

4. Zachęcamy do uczczenia znaku krzyża w przestrzeni naszego życia. Zatroszczmy się o wizerunki Ukrzyżowanego na naszych ulicach, w naszych domach, miejscach pracy. Także w kościele umieszczony zostanie krucyfiks – niech jego ucałowanie będzie znakiem miłości do Jezusa.

 5. Rozpoczyna się także Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to czas przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, a także podejmowania ofiar w intencji nawrócenia grzeszników. Wiele osób podejmuje wówczas przyrzeczenia abstynenckie, zachęcamy do nich.

6. W związku z feriami zimowymi i wyjazdami księży kancelaria parafialna w okresie od 13 do 24 lutego czynna jest w poniedziałek i piątek w godzinach od godz. 9.00 do 10.00 i od 16.00 do 17.30. W sprawach pogrzebowych, prosimy o zgłoszenie się do zakrystii zaraz po porannej lub wieczornej Mszy św.

7. W ostatnim czasie odeszli od nas do wieczności: Śp. Lucyna Sądej, Śp. Zbigniew Windyga , Śp. Adam Sowiński, Śp. Andrzej Mieszkowski, Śp. Henryka Różańska, Śp. Henryk Bardoński, Śp. Wojciech Langa, Śp. Ewa Drabik. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie…

APEL
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W ZWIĄZKU Z PIERWSZĄ ROCZNICĄ AGRESJI ROSYJSKIEJ NA UKRAINĘ

W piątek 24 lutego br. minie rok od zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę. Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy osób, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia.

W ewangelicznym geście miłosiernego samarytanina, otworzyliśmy z hojnością nasze domy i serca. Granice Polski przekroczyło 8,5 mln uchodźców wojennych, a duża część z nich znalazła w naszej ojczyźnie pomoc i schronienie. Osoby prywatne oraz instytucje przystąpiły do niesienia pomocy potrzebującym.

Kościół w Polsce, za pośrednictwem Caritas Polska i Caritas diecezjalnych udzielił wsparcia w różnej formie ponad 2 mln uchodźców. Wartość pomocy w postaci udzielenia schronienia, posiłków, paczek żywnościowych i darów rzeczowych oraz wsparcia integracyjnego wyniosła ok. 337 mln zł. Od pierwszych dni wojny Caritas udziela wsparcia rzeczowego w Ukrainie, wysyłając transporty pomocy humanitarnej o wartości ok. 260 mln zł.

Po roku bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosząc kolejne ofiary i dalsze zniszczenia. Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy. Z tego powodu, zwracam się z apelem do księży biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wszystkich wiernych świeckich, aby w piątek 24 lutego br. we wszystkich kościołach w Polsce wznieść modlitwy w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie, a w niedzielę 26 lutego br., po każdej Mszy Świętej, zorganizować zbiórkę środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny.

Ufam, że dzięki modlitwie – już wkrótce – będziemy cieszyć się sprawiedliwym pokojem w Ukrainie, a dzięki naszemu wsparciu materialnemu, żaden z naszych braci i sióstr Ukraińców nie pozostanie bez pomocy.

+Abp  Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP