DZIŚ DZIEŃ STRAŻAKA

DZIŚ DZIEŃ STRAŻAKA

4 maja, to Międzynarodowy Dzień Strażaka. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Babicach zgromadzili się na Mszy św. o godz. 18.00, której przewodniczył Kapelan Gminny ZOSP RP ks. dr Jan Szubka.

Następnie na placu przed strażnicą przy ul. Wieruchowskiej 5 odbyła się uroczysta zbiórka podczas której minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych strażaków. Tradycyjnie zawyła też strażacka syrena.

Święty Florian żył w czasach ostatniego prześladowania chrześcijan za cesarza Dioklecjana w ówczesnej rzymskiej prowincji Ufernoricum, dzisiejszej Górnej Austrii. Był tam szefem kancelarii namiestnika. Odmówił złożenia przysięgi wobec bożków rzymskich, a kiedy chciał wspomóc prześladowanych, sam zginął za wiarę. Został zamordowany w okrutny sposób. Biczowano go, rozrywano jego ciało hakami a później uwiązano kamień u szyi i utopiono. Stało się to 4 maja 304 r. na moście na rzece Enns. Ponieważ Florian zginął śmiercią męczeńską w nurtach rzeki, pobożność ludowa obrała go sobie za patrona strażaków. Św. Florian czczony jest jako orędownik podczas pożarów i powodzi, patronuje także strażakom, hutnikom i kominiarzom oraz piwowarom, bednarzom, węglarzom i ceramikom.