LIPCOWY ODPUST PARAFIALNY

W dniu dzisiejszym, 28 lipca 2024 r. wspominamy św. Kingę, która w naszej parafii jest czczona w sposób szczególny. O godz. 11.30 została odprawiona Msza św. odpustowa sprawowana w intencji Parafian i Gości. Po sumie miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna. Ponadto zgodnie z odpustową tradycją na babickim Rynku rozstawiły się stragany z różnościami.

Święta Kinga (1234-1292), to węgierska królewna z dynastii Arpadów, córka króla węgierskiego Beli IV. Jako żona Bolesława Wstydliwego została księżną krakowską oraz sandomierską. Do jej zaręczyn doszło już w wieku pięciu lat, a ślub odbył się, gdy była dwunastolatką. Wraz z mężem złożyła śluby czystości, co zapewniło Bolesławowi jego nieprzychylny przydomek.

Słynęła z pobożności, wspierała Kościół, przypisywano jej też istotny wpływ na rozwój polskiego górnictwa. Po śmierci księcia wstąpiła do ufundowanego przez siebie klasztoru klarysek w Starym Sączu.

Kinga (Kunegunda) została beatyfikowana przez papieża Aleksandra VIII w 1690 a kanonizacji dokonał 16 czerwca 1999 papież Jan Paweł II w Starym Sączu. W 1715 papież Benedykt XIII ogłosił bł. Kingę patronką Polski i Litwy. Obowiązkowe wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest w dzień śmierci świętej, tj. 24 lipca.