OBŁÓCZYNY MINISTRANTÓW

W niedzielę, 9 października 2022 r. podczas Mszy św. o godz. 9.30 dotychczasowi kandydaci na ministrantów mieli tzw. obłóczyny. Tym samym 10 chłopców stało się pełnoprawnymi uczestnikami Liturgicznej Służby Ołtarza.

Dotychczas kandydaci nosili białe szarfy, w niedzielę w obrzędzie obłóczyn kandydatom zostały przekazane i nałożone szaty liturgiczne – białe komże.

Od tej pory nowi ministranci będą wykonywać posługi takie jak: niesienie krzyża, świeczników, trybularza i łódki, niesienie darów, czy także asystowanie w obrzędzie obmycia rąk, a także dzwonienie, czytanie i wiele, wiele innych opisanych w ceremoniale posług liturgicznych.

Patronem ministrantów  jest Św. Dominik Savio (1842-1857), który został ochrzczony w dniu narodzin. Już w wieku 5 lat służył do Mszy świętej. Znaczna odległość do kościoła oraz trudne warunki pogodowe nie przeszkadzały mu w posłudze oraz modlitwie. Zapytany czy nie boi się chodzić sam tak daleko, odpowiedział: „Nie jestem sam. Jest ze mną Najświętsza Maria Panna i mój Anioł Stróż.” Gdy miał 5 lat, w dniu 8 kwietnia 1849 r. w Wielkanoc przyjął pierwszą Komunię Świętą. Późną jesienią 1856 r. Dominik Savio zaczął chorować. Lekarz stwierdził bardzo zaawansowaną chorobę płuc.

fot. Adam Klimek